Salı, Mayıs 29, 2012

Vegan Kahvaltı - 2Fotoğrafta gördüğünüz, bu sabah bu yazıyı yayınlamadan önceki kahvaltım.

Mardin'deki evimde biraz keyif yapmaya karar verdim ve özel bir kahvaltı hazırladım. Sonra da fotoğrafını çekip oturdum masanın başına.

Bu kahvaltıda neler var?

* çay (benim olmazsa olmazımdır)
* badem sütü
* meyve suyu
* elma suyu ile yapılmış organik reçel
* çok tahıllı ekmek
* domates
* yeşil ve siyah zeytin
* zahter ve sızma zeytinyağı (İnanılmaz faydalı bir şeydir zahter ve Ortadoğu'da çok farklı çeşitleri vardır. Masada gördüğünüz Türk zahteri, Antakya işi. Ekmeği önce zeytinyağına sonra zahtere bandırıp yiyorsunuz. Müthiş bir lezzet.)
* badem posalı domatesli peynir (Bunu ben uydurdum. Badem sütünden artan posayı atmayın. İçine domates doğrayın, kırmızı biber veya isot, sumak, nane, kekik, fesleğen katın. Arzu ederseniz tuz ve biber bile koyabilirsiniz zevkinize göre. İşte size peynir.)
* Vegankedi peynirleri Chedar ve Gouda

Bu kahvaltı daha da zenginleştirilebilir meyveler, salatalık,  biber çeşitleri ve akla gelebilecek pek çok şeyle.

AFİYET OLSUN!

Pazartesi, Mayıs 28, 2012

Bademli Avokado SalatasıMalzeme:

* avokado
* domates
* badem posası (badem sütünden artan)
* kekik
* sızma zeytinyağı
* tuz

Hazırlanışı:

- Avokado ve domatesi doğrayıp salata tabağına koyun ve üzerine arzu ettiğiniz miktarda sızma zeytinyağı katın ve tuzlayın.

- Badem sütünden geriye kalan badem posasını avokado ve domatesin üstüne serpin.

- En üste biraz kekik koyun.

Benim Tavsiyem:

- Bence bu salatayı kendi fantezileriniz ile geliştirmeden önce yukarıdaki tarifi aynen uygulayın. Tadı, görüntüsü cidden etkileyecek sizi. Çok doyurucu ve sağlıklı. Hatta ana yemek yerine bile geçebilecek bir salata.

- Arzuya göre limon suyu, nar ekşisi, mantar, nane, fesleğen de katıp değişik salatalar oluşturabilirsiniz.

Neden Bu Tarif?

Ben avokadoya çok düşkün bir insan değilimdir. Bundan yıllar önce ilk vegan olduğum dönemlerde canım garip bir şekilde avokado çektiğinde gene vegan olan ama çiğ (raw) beslenen bir uzmana bunun sebebinin ne olabileceğini sorduğumda, dumana ve/veya hava - şehir kirliliğine maruz kalmış olabileceğimi söylemişti.

Gerçekten de ne zaman canım avokado çekse, durup bir düşünüyorum ve kesin böyle bir dönemde olduğumu görüyorum.

Sigara içmeyen ve hayvan deneyleri sebebiyle de sigara karşıtı olan biri olarak zaman içinde ağır bir alerji de geliştirdim. Ne yazıktır ki, insanların düşüncesiz ve saygısız davranışlarına maruz kalıyorum sık sık. Ne kadar rica da etsem, uyarsam da çok zor anlar yaşadığım oluyor. Açık havada daha da çok etkileniyorum sigara dumanından işin enteresanı.

Bu sıralar gene bu tarz durumlara maruz kaldım ve bu salatayı uydurdum.

Avokadoyu sık sık yiyin. Faydası olur zararı olmaz.

AFİYET OLSUN!

Badem Sütü


Malzeme:

* 1 bardak çiğ badem
* 4 bardak su

Hazırlanışı:- 1 bardak çiğ badem 10-11 saat kadar suda bekletilir.

- Kabuklarını çıkarmak isterseniz bademleri biraz sıcak suda bekletin. Kabuklarını soysanız da soymasanız da iyice yıkayın.

- Bademleri blendıra koyup üzerine 4 bardak su ekleyip iki dakika kadar önce yavaş sonra hızlı devirde çalıştırın. Gittikçe beyazlaşacak ve üstünde köpük oluşacak.

- Bir tülbent yardımıyla sütü süzün. Badem sütünüz hazır.Benim Tavsiyem:

- Tülbentte kalan posayı sakın atmayın!


Kabuklu ya da kabuksuz blendırdan geçirdiğiniz süt zaten bembeyaz bir süt olarak süzülmüş olacak ama kalan posası o kadar lezzetli ki, her yerde kullanabilirsiniz. Salatalarda, çorbalarda, keklerde, kurabiyelerde, tatlılarda... Yaratıcılığınızı kullanın...

- Bademi ıslatmak için ölçü olarak kullandığınız bardak, fincan ya da kabı mutlaka su için de ölçü olarak kullanın.

- Ben bire dört olarak verdim tarifi. Bazı yerlerde bire beş olarak geçer. Bu damak zevkine göre de değişir. Deneme yanılma metoduyla siz de zevkinize uyanı bulacaksınızdır. Benim damak zevkim bir badem, dört su...

Neden Bu Tarif?

- Soya sütüne son derece güzel bir alternatif olduğu için ve lezzetini gerçekten başka şeylerle kıyaslamak mümkün olmadığından hararetle tavsiye ediyorum.

- Yalnızca veganlar için değil herkese uygun bir tarif (benim tüm verdiğim tariflerde olduğu gibi). Süte, soya sütüne alternatif arayanlar için ideal, zevkli, kolay ve çok lezzetli. Her şeyden öte faydalı...

AFİYET OLSUN!