Cuma, Şubat 09, 2007

Yulaf Ekmeği

Malzeme:

* 400 gr yulaf unu
* 100 gr tam buğday ya da tam çavdar unu
* 1.5 küçük ölçek kuru maya
* 2 büyük ölçek zeytinyağı
* 1 küçük ölçek deniz tuzu
* 1 küçük ölçek organik pekmez
* 360 - 370 ml su

Hazırlanışı:

* Yulaf unu ve diğer un (isteğe göre tam buğday ya da tam çavdar unu) elekten geçirilerek hamurun karılacağı kaba konur.

* Unun ortasına bir çukur açılıp kuru maya, deniz tuzu, organik pekmez, seytinyağı ve su katılır. Elle iyice yoğrulur ve üzerine kalınca bir bez kapatılarak hamur teknesinde sıcak bir yerde en az 2.5 saat bekletilir.

* Hamur ekmek kabına konur ve 180 derecede 60 - 70 dakika kadar pişirilir.

Neden Bu Tarif?

Yulaf ekmeği inanılmaz faydalı ve sağlıklı bir ekmek. Özellikle kolesterol ve kabızlık sorunu olanlara tavsiye edilen bir ekmek. Diyet yapanların da tam buğday, tam çavdar ekmeği yemesi gerekir. Vegan beslenen bir kişi için yulaf ekmeği sağlıklı beslenmesine yapacağı bir katkı ve yemek zevkine ekleyeceği bir damak tadı olacaktır.

Benim Tavsiyem:

Bu ekmeği 180 derecelik fırında pişirin ve bir saatlik pişirme süresini fazla aşmayın. Her yemekte, kahvaltıda hatta tek başına da zevkle yenecek bir ekmek. Sıcakken de soğukken de pek güzel tadı.

Bu arada bir hatırlatma: Benim ekmek tariflerim elde yapmak için. Makine kullananlar makinelerindeki ölçeği kullanabilirler. Küçük ölçek bir çay kaşığı, büyük ölçek de bir yemek kaşığı olarak hesaplanmalıdır. Makine kullananlar mutlaka makinedeki zamanlamalara ve tariflere uymalıdır belki ama bence bu ekmeği öyle 3 saat gibi uzun süre pişirmeyin.

Ayrıca makinede ekmek yapanlara bir soru: Neden elde denemiyorsunuz? O kadar zevkli ki! Hamurla uğraşmak terapi gibi bir şeydir. Ben de başlarda yapabilir miyim diyordum, sonra usta oldum.

Haydi üşenmeyin, deneyin...

Afiyet Olsun!