Pazar, Aralık 11, 2011

İstanbul'da Bir Vegan Mekân: Loving Hut


Beşiktaş’ta Şair Veysi Sokak’ta Tarihi Beşiktaş Hamamı’nın yanında Loving Hut restoranlar zincirine ait şirin bir restoran kafe…

Slogan süper: Vegan ol,yeşile git, gezegeni kurtar...

Mekânın sahibi Gizem Ateşöz burayı 2010 yılı Nisan ayında veganlığın küresel ısınmayı durduracak ve gezegeni kurtaracak tek çözüm olduğunu düşündüğü ve Loving Hut’un kuruluş aşamasını bildiği için açıyor.

Loving Hut tüm canlıların birbirleriyle ve gezegenimizle barış, sevgi ve uyum içinde yaşayabileceği vizyonuyla yaratılmış bir vegan restoran zinciri.

Herkes yiyebilsin diye fiyatlar son derece makul tutulmuş.

Burası haftanın her günü saat 11.00 – 21.00 arası açık ve Gizem bizzat mutfakta. Aslında üç kişi çalışıyorlar münavebeyle de olsa ama klasik menüleri kendisi yapıyor, diğer arkadaşlar da ona her konuda yardımcı oluyorlar.

Çok sevgi dolu bir mekân. Gizem’in her daim gülen yüzü ve sevgi dolu kalbi cidden restoranın ruhunu oluşturmuş. Yemeklerin lezzetinden mekândaki huzura kadar her yere yansıyor bu durum. Tatlar muhteşem. Hararetle tavsiye ederim.

Harika çorbalar var. Maş çorbası örneğin geleneksel Antep usulü yapılıyor ve biraz acılı.

Miso çorbası ise sebzeli, kuru maya bazlı. İçindeki sebzeler gününe göre değişiyor. Brokoli, lahana, kabak ve mutlaka pirinç makarnası var çorbada.

Hasanpaşa fırınının tahıllı çavdar ekmeğini kullanıyor. Harika bir ekmek.

Ben Falafel ve Vegan Burger’e bayıldım.


Muffinler de süper. Elmalı tarçınlı olanı yedim ve pek beğendim.

Elmalı tart olarak da tercüme edilebilir ama benim için Apfelstrudel olan tatlı favorim açıkçası. Çok başarılı buldum. Ben tatlı sevmem… Düşünün yani…

Çikolatalı muffin ve keki denemedim ama ben yemek yerken gelen bir müşteri ‘çikolatalı kekinizden komşum hep bahsediyor’ dedi ve aldı gitti.

Her gün iki çeşit lazanya çıkarıyor Gizem; ıspanaklı, kabaklı ve soya kıymalı, lahanalı, nohutlu. Yiyenler harika olduğunu söylüyorlar. Lazanyanın vegan versiyonunu merak ediyorum, bir dahaki sefere mutlaka deneyeceğim.

Tüm bunların yanı sıra, salatalar, krep, omlet, kiş, makali, dürüm, soya kıymalı poğaça yani ne ararsanız var.

Bu arada illa oturup orada yemeniz de gerekmiyor, alıp götürebilirsiniz de yemekleri.

Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Beşiktaş’ın çarşısında huzur dolu bir mekânda harika tatlar eşliğinde Gizem’in tatlı sohbetini ve yanında mutlaka çay, bitki çayı ya da soya sütlü Yogi çayını tavsiye ediyorum.

Burada yemek için vegan olmanız gerekmiyor ama sürdürülebilir bir gezegen için tek yol veganlıktır…

Loving Hut
Ihlamurdere Cad. Şair Veysi Sok. No: 4/B
Beşiktaş - İstanbul
* Tarihi Beşiktaş Hamamı'nın yanı

Tel: 0507 363 89 01

mail: lovinghutbesiktas@gmail.com


her gün: 11.00 - 21.00