Cumartesi, Ocak 07, 2012

Tofu Burger


 SPONSORLUĞUNDAMalzeme:

* Organik Sebzeli Tofu köftesi
* Tahıllı sandviç ekmeği
* Domates sosu
* Bio Ajvar (Organik kırmızı biberli patlıcan sosu)
* Vegan mayonez
* Eski tip hardal
* Domates
* Salata yaprağı

Domates sosu için:
* Domates
* Sarımsak
* Zeytinyağı
* Kekik

Hazırlanışı:

* Bir küçük pişirme kabına biraz domates içini kalınca rendelenir, biraz zeytinyağı, sarımsak ve kekik katılır ve çiğ kalmaması için kısık ateşte biraz pişirilir.


* Organik sebzeli tofu köftelerinden kaç burger yapılacaksa o kadar adet pişmekte olan sosa katılır ve iki dakika kadar pişirilir.


* Tahıllı ekmekler ortadan ikiye kesilir.


* Tahıllı ekmeğin alta gelecek kısmına Bio Ajvar (organik kırmızı biberli patlıcan sosu) sürülür.


* Domates sosunda çok az pişirilmiş olan organik sebzeli tofu köftesi içinde piştiği sostan da bir miktar alınarak ekmeğin üstüne yerleştirilir.


* Tofu köftesinin üstüne zevke göre yaşil salata yaprağı, domates, vegan mayonez konur. Ekmeğin üste gelen kısmına da eski tip hardal sürülebilir.Benim Tavsiyem:

* Öncelikle blogumu takip edenler benim bulamayacağımız malzemeyle tarif vermeyeceğimi bildikleri için 'nereden bulacağız bu organik sebzeli tofu köftesini, Bio Ajvar denen sosu?' diye düşünüyor olabilirler. Yine benim blogumu takip edenler ve beni tanıyanlar bilirler ki, ben Cihangir'de EcoLife'tan Tarkan'dan yaparım hemen hemen tüm alışverişimi.

Tarkan çok iyi bir dost, sıkı bir vegan ve çok donanımlı, bilgili, kültürlü bir insandır.

Alışverişe gittiğinizde kendisiyle her konuda sohbet edebilir, kafanızdaki tüm soruları sorabilirsiniz. Beslenmeyle, veganlıkla ilgili her türlü konu, kafanızdaki soru işaretleri vs...

Ben Loving Hut'ta burger yemeği çok severim ve Tarkan'a evde de biraz daha farklı bir burger yapıp bloga tarifi eklemek istediğimi söyledim.Tarkan'ın fikriydi bu yukarıda okuduğunuz Tofu Burger. Oturduk konuştuk, neyi nasıl yaparım diye düşündüm.

Tarkan bu tarife sponsor olacağını söyledi. Çok zarif ve şeker bir teklifti.

Önce Tarkan tahıllı sandviç ekmeklerini sipariş etti.

Sonra sadece EcoLife Cihangir'de (yani kendi dükkanında) bulunan Organik Sebzeli Tofu Köfteleri'nden verdi. Bu köfteler fırınlanmış vaziyette olduğu için, yemeğe hazırlar. O nedenle çok fazla pişirmeyin dağılmamaları için. Birkaç dakika ısıtmak yeterli oluyor.

Bio Ajvar ise harika bir sos, o da Tarkan'ın dükkânında var. Bu organik kırmızı biberli patlıcan sosunu sabah kahvaltıda da yiyebilirsiniz ekmeğin üstüne sürüp.Tadı muhteşem.

Velhasıl Tarkan'ın dükkânında her aradığınızı bulacaksınız. Hem de harika bir dost edinmiş olacaksınız. Hararetle tavsiye ederim... Adres ve iletişim bilgileri aşağıda...

* Tofu Burger'e geri dönersek, içine zevkinize göre değişik şeyler koyabilirsiniz.

Tofu köftelerini illâ domates sosunda pişirmeniz gerekmiyor. Hafifçe ısıtarak ya da tavada çevirerek kuru halde de kullanabilirsiniz.

Mayonez isterseniz bu blogda tam üç tane değişik mayonez tarifi var. Birinden biri mutlaka damak zevkinize uyacaktır. Bence deneyin.

Hardal tarifi de blogda var, ama onu hazırlamak zaman alır, daha önceden o işe girişmeniz şart.

Yeşillik konusu zevkinize kalmış, her türlü yeşillik katılabilir bu burgere; Akdeniz salatası, yeşil salata, salatalık, roka, nane, maydanoz, fesleğen... Ne severseniz...

* Bir ufak katkı daha yapılabilir. Tofu dilimleri ince ince kesilerek kızartılıp burgerin üstüne konabilir.

Neden Bu Tarif?

* Ben et özleyen bir vegan değilim. Et tadı ya da duygusu veren şeyleri de hiç sevmem. Sanırım tariflerimden de anlaşılıyordur. Ama tofu burger fikri aklımdan hiç çıkmadığı için mutlaka denemek istedim. Loving Hut'da da en severek yediğim şey vegan burger. Evde de o tarz bir şeyler canım çektiği için bu tarif oluştu. Çok doyurucu ve zevkli bir yemek.

AFİYET OLSUN!

EcoLife ile ilgili bu blogda yazılmış eski bir yazı var. Okumak isteyenler için:

 http://veganizm.blogspot.com/2008/01/aliveri-nemlidir.html

ECOLIFE Cihangir
Ekolojik ve Doğal Ürünler
Sıraselviler Cad., Soğancı Sok, No. 8/A
Cihangir - Beyoğlu
Istanbul
Tel: 0212 - 243 23 83

Tarkan'a Facebook'ta da ulaşabilirsiniz:

http://www.facebook.com/veganzone?ref=ts

ve

http://www.facebook.com/pages/Ecolife-Organik/218833928160474

* Bu tarifin sponsorluğu için Ecolife Cihangir Tarkan Aparı'ya sonsuz teşekkürler.