Çarşamba, Ekim 17, 2012

Fırında Veggy Köfte

                                                                             


SPONSORLUĞUNDA

Malzeme:

* Veggy Köfte
* sızma zeytinyağı
* patates
* domates
* soğan
* sarımsak
* kekik
* toz biber
* deniz tuzu
* su


Hazırlanışı:



- Veggy Köfte bir tavada biraz sızma zeytinyağı ile arkalı önlü birkaç dakika kızartılır.


- Patatesler soyulmadan haşlanır, sıcakken kabukları soyulur ve yuvarlak dilimlenir. Domatesler istenilen şekilde kesilir (tercihen yuvarlak ve orta kalınlıkta). Soğanlar halka halka kesilir. En az iki diş sarımsak doğranır.

- Tüm bu malzeme bir fırın tepsisine yerleştirilir. Tuz, biber, biraz sızma zeytinyağı, su ve kekik eklenerek fırında 180 derecede 40 dakika kadar pişirilir.



Benim Tavsiyem:

* Veggy Köfteleri tavada kızartabileceğiniz gibi ızgarada da hazırlayabilirsiniz. Zaten hazır olan bu köfteleri yemek üzere hazırlamak için çok çeşitli imkanınız var.

* Veggy Köfteleri fırın tepsisine koyarken altlarına bir sıra patates koyun.

* Sarımsak en az iki diş olsun. Çok küçük doğramayın. Tepsideki suya müthiş bir tat katıyor. Su koymayı asla ihmal etmeyin, zeytinyağını da çok koymayın tepsiye.

* Soğanı ben çok koymadım ama bence bolca soğan katın, inanılmaz bir tat katıyor köftenize.

* Bu denemede sırf kekik kullandım baharat olarak ama arzu ederseniz köftenizi tepsiye yerleştirdikten sonra kimyon, kişniş, garam masala, tanduri ve tarhun gibi muhteşem baharatlarla da tatlandırabilirsiniz. Köftenin baharatsız tadı da harika ama damak zevkinize göre değişik baharatları kullanmaktan çekinmeyin.

* Patates, soğan ve domateslerinizin durumuna göre pişirme zamanı değişebilir. Benim 40 dakikama takılmayın, kendiniz kontrol edin.

* Bence bu Veggy köfteyi her şekilde kullanabilirsiniz. Aklınıza gelen şeyleri denemekten çekinmeyin.

Neden Bu Tarif?

Benim bu blogumu yalnızca vegan ve vejetaryenlerin takip etmediğini biliyorum. Hatta sıkça rastlıyorum okurlarıma ve sohbet ediyoruz. Çok da mutlu oluyorum.

Vegan ya da vejetaryen olmayan kişiler de aslında her gün bir sürü vegan tarif uyguluyor, yemek yiyor. Çok da beğeniyorlar. Özellikle Türk Mutfağı inanılmaz sayıda vegan yemek içerir. Önemli olan farkındalık.

Herkesin uygulayabileceği, hatta et yiyenler için bile çok sağlıklı bir alternatif olan bu köfteyi deneyip sizlerle
paylaşmak istedim.

Veggy çok yeni ve iyi bir marka. Yaratıcısı da bir vegan. İnci hanım. İnci hanıma söyledim ama buradan yinelemek istiyorum: Müthiş bir iş yapıyor. Büyük bir özveri ile bu zorlu piyasada bu müthiş sağlıklı ve güzel ürünü bizlere kazandırdı. Kendisine teşekkür ediyorum. Veggy'nin bir de Schnitzel'i var. Onu da en kısa zamanda deneyip sizlerle paylaşacağım. Umarım daha pek çok ürünü ile tanışma fırsatımız olur önümüzdeki zaman diliminde.

Bu ürünü mutlaka deneyin. Benim annem gibi bu konularda çok zor beğenen bir insan bile yedi ve beğendiyse bu gerçekten harika bir ürün demektir.

AFİYET OLSUN!

Ben Veggy'ye, İnci hanıma ve sevgili dostum Ecolife Tarkan'a bu güzel ürünün tarifinin sizlere ulaşması için bana sponsor olduklarından dolayı sonsuz teşekkür etmek istiyorum.

Veggy Köfte ve Schnitzel ürünlerini nereden bulabilirsiniz?

Facebook'ta 
http://www.facebook.com/VeggyTurkiye?fref=ts adresinden her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ben her zamanki gibi Ecolife Cihangir'den alıyorum ürünlerimi.

ECOLIFE Cihangir
Ekolojik ve Doğal Ürünler
Sıraselviler Cad., Soğancı Sok, No. 8/A
Cihangir - Beyoğlu
Istanbul
Tel: 0212 - 243 23 83

Ecolife ile ilgili bu blogda yazılmış eski bir yazı var. Okumak isteyenler için:


Tarkan'a Facebook'tan da ulaşabilirsiniz:


ve