Perşembe, Eylül 25, 2014

Nohut Tofusu



Malzeme:

* 8 yemek kaşığı Nohut unu

* 2 çay kaşığı tuz
* 1/2 çay kaşığı toz zerdeçal
* 3 su bardağı su
* sıvı yağ (ayçiçek yağı ya da zeytinyağı / kalıbı yağlamak için)




Hazırlanışı:

* Nohut unu, tuz ve zerdeçal bir kapta karıştırılır.




* 1,5 su bardağı su eklenip topak olmayacak şekilde iyice karıştırılır.



* Geriye kalan 1,5 su bardağı su tencerede kaynatılır. Su kaynayınca nohut unu ve su karışımı tencereye eklenip kısık ateşte koyulaşana kadar sürekli karıştırılır.





* Hafifçe yağlanmış kaba karışım dökülür ve soğuduktan sonra buzdolabında en az 1-2 saat bekletilir.



* Minimum 1-2 saat bekletilen (buzdolabında ne kadar uzun süre kalırsa o kadar sert olur) tofuyu kaptan çıkartınca bir kalıp peynir hazırdır.





Neden Bu Tarif?

Sevgili vegan ve hayvan aktivisti arkadaşım Yasemin Yıldız Avdan'ın blogunun ve yazdıklarının sıkı takipçisiyimdir. Vegankedi isimli bu bloga sağdaki sütunda Türkçe Web Siteleri bölümünden ulaşabilirsiniz. Yasemin çok ilginç tarifler paylaşır, peynirler yapar. Bu tarifi de başka bir yerde görüp alıp uygulamış anladığım kadarıyla. Oldukça kolay bir tarif. Biz veganlar için alternatif peynir tarifleri önemli, ben de bayılırım böyle değişik vegan peynirlere. Elinizin altında bulunması gereken tek şey nohut unu ve zerdeçal. Vegan Dükkân bu konuda her zaman can simidimiz biz veganların. Hemen bir koşu gidip nohut unu aldım. Gerçi oraya ulaşma şansınız yoksa piyasada olan bir şey nohut unu. Rasayana Organic markasını satan her yerde bulunur ama ben illâ ki Vegan Dükkân, illâ Tarkan diyorum.


Vegan Dükkân


Sıraselviler Cad., Soğancı Sok, No. 8/A
Cihangir - Beyoğlu
Istanbul
Tel: 0212 - 243 23 83

Benim Tavsiyem:

* Tofuyu koyduğunuz kabı mutlaka yağlayın ama fazla da yağlı olmasın. Nohut unu çok yağ çeken bir un, içine kadar o yağı çekebilir. Küp şeklinde kesip kızartabilirsiniz de bu tofunuzu ama yine çok az yağla kızartın.

* Nefis bir peynir oluyor bu nohut tofusu. Sabah kahvaltınızda, sandviçlerinizde vs kullanabilirsiniz.



* Yemeklerinizin yanında garnitür gibi (örneğin kızartarak) kullanabilirsiniz. Son derece lezzetli oluyor ve her şeye yakışıyor.


 * Ben nohut tofusunu yaparken Himalaya tuzu kullandım. Siz de Himalaya tuzu kullanırsanız yukarıda yazdığım miktardan daha az kullanın yoksa çok tuzlu olabilir.

* Buzdolabında 2 saat tuttum ama sanki daha fazla da tutulabilir ve biraz daha sert olsa bir zararı olmaz gibi geldi bana. Sizin böyle bir tofuyu hangi kıvamda sevdiğinizle de ilgili tabii bu mesele. Daha sert olursa kızartıp üstüne kürdanlar koyup davetlerinizde de bir alternatif yaratabilirsiniz.

Pek çok fikir üretilebilir bu nohut tofusuyla. Bakalım siz neler yapacaksınız?

AFİYET OLSUN!