Pazartesi, Şubat 05, 2018

Yeşil Kış Çorbası
Malzeme:

* Kereviz
* Havuç
* Pırasa
* Brokkoli
* Ispanak
* Pazı
* Soğan
* Sızma zeytinyağı
* Tuz
* Kara biber
* Kişniş
* Yenibahar
* Kimyon
* Zerdeçal


Hazırlanışı:

* Havuç, kereviz, pırasa, brokkoli, ıspanak ve pazı iyice yıkanıp iri şekilde doğranır.


* Tüm sebzeler diri kalacak şekilde haşlanır. Hepsi blenderdan geçirilir kalın bir püre haline getirilir.* Büyükçe bir tencerede zeytinyağında arzu edildiği kadar soğan çevrilir.


* Tüm sebze püresi zeytinyağlı soğana katılır, tuz ve karabiber eklendikten sonra sebzelerin haşlandığı su yeterince miktarda püreye eklenir ve çorba pişmeye bırakılır.


* Çorba pişmeden kısa bir süre önce kişniş, yenibahar ve kimyon katılıp karıştırılır. Çorba ateşten alınmadan hemen önce de toz zerdeçal katılıp karıştırılır.


Neden Bu Tarif?

Kış sebzelerini değerlendirmenin çok çeşitli yolları var ama özellikle de bu tarz çorbalar hem doyurucu, hem soğuk günlerde insanın içini ısıtan hem de zayıflamak isteyen veya detoks tarzı bir şeyler isteyenler için çok iyi bir alternatif. Tek sebze ya da bakliyattan yapmaktan daha da lezzetli.

Benim Tavsiyem:

Bu çorbayı tamamen kendim uydurup yaptım ve oldukça başarılı oldu. Aslında bu çorbayı herkes kendi yaratıcılığını ve elindeki malzemeyi kullanarak geliştirebilir. Patates, kabak, sarımsak ve daha pek çok şey katılabilir. Baharatlar da tamamen damak zevkine kalmış bir şey. Baharatları dengeli kullanmak da çok önemli. Ben kişniş, yenibahar ve kimyon karışımına bayılıyorum. Zerdeçal da fazla pişmemesi gereken ve çok faydalı bir baharat. kışın mutlaka her çorbaya katılmalı.

AFİYET OLSUN!